Novinky

AGARTA V ROCE 2023

S novým rokem přichází momenty, kdy se člověk zamýšlí kam směřuje. Než začneme přemýšlet nad novoročním předsevzetím, není lepší se poohlédnout ještě zpět a pomalu vkročit do nového roku s vědomím, co už jsem dokázal? Ať už je nový rok nebo jakékoliv jiné období, každý máme možnost udělat svět kolem sebe lepším místem. Těšíme se proto na nové výzvy a příležitosti, která nám rok 2024 přinese. Pojďme se zastavit ještě něž si dáme nové cíle a podívat se, jak jsme se v Agartě měli.

Financování z Evropské unie

Za minulý rok nás nejvíce ovlivnila realizace dvou projektů s podporou EU – ty se budou realizovat až do první poloviny roku 2026. Díky tomuto projektu jsme získali financování služeb a mohli také rozšířit svou nabídku a podpořit více klientů i jejich blízké. 

Tato změna ovlivnila naše Kontaktní centra i Poradnu pro závislosti, kde poskytujeme podporu a komplexní poradenství klientům, kteří chtějí směřovat k abstinenci a také jejich blízkým. Terénní programy měly příležitost se rozšířit mimo svůj běžný provoz i do večerních hodin. V rámci našeho cíle snižování zdravotních a sociálních rizik také nyní nabízíme podporu přímo v prostředí diskoték, tanečník akcí a festivalů. Pro klienty Kontaktního centra nebo Poradny pro závislosti nově také nabízíme podporu při integraci na pracovní trh formou pracovního poradenství a realizací tréninkových pracovních míst přímo v organizaci Agarta.

Otevřela se pobočka Poradny pro závislosti ve Vsetíně

Na další věc jsme obzvláště hrdí! Poradna ve Valašském Meziříčí funguje již dlouhou dobu a tento rok se nám povedlo rozšířit poradenské služby i na Vsetín. Díky tomu jsme dostupnější pro klienty z okolí Vsetína a máme možnost se tak věnovat většímu počtu klientů, než doposud. Poradna ve Vsetíně funguje díky terapeutkám a sociálnímu pracovníkovi, kteří se věnují péči o naše klienty. Ať už se jedná o osoby se závislostí nebo jejich rodinné příslušníky a partnery – těm nabízíme podporu formou rodinné či párové terapie. 

Pracovníci Poradny pro závislosti ve Vsetíně
Prostory Poradny pro závislosti

Rozšířili jsme tým Agarty

Jak jsme psali výše, rozšířily se nám služby, zajistilo se financování a vyšel projekt – proto bylo potřeba přijmout nové kolegy! Udělali jsme výběrové řízení a sešli se se spoustou nových lidí. Náš tým se rozšířil o 7 pracovnic, které už můžete znát z terénních programů a kontaktních center. Přivítali jsme Lucii, Šárku, Terku a Káju… a trojici našich nových kolegyň, všechny se jménem Hanka. Úsměvná náhoda, samozřejmě každá z nich je originál. Agartu totiž tvoří zejména pracovníci a každý z nás přináší jiné dovednosti, zkušenosti a nový pohled na věc. Tak se do center a terénu někdy zastavte a seznamte se s nimi taky! 

Utužovali jsme týmové vztahy

Jak jsme psali výše, Agartu tvoří hlavně lidé. Vzhledem k tomu, že jsme přijali mnoho nových pracovníků, uspořádaly se v organizaci i teambuildingy. V naší organizaci je vztah mezi kolegy velkým nepostradatelným zdrojem a je proto důležité, abychom se v práci cítili propojení a spolupracovali, i když nejsme třeba v každodenním kontaktu. Měli jsme tak možnost strávit čas i mimo naše běžné pracovní prostředí. Naši terénní pracovníci se samozřejmě nemohli na firemní akci leknout špatného počasí ani nevhodného terénu, protože i za takových podmínek vykonávají ve městě svoji práci. Proto se týmové vztahy v terénních programech utužovaly na procházkách ve valašských kopečcích. Pracovníci také absolvovali mnoho školení a vzdělávání a nenechali si tak ujít příležitost se rozvíjet v práci s klienty.

Teréňáky potkáte nyní i na kulturních akcích

Terénní pracovníci se od roku 2023 s Vámi potkávají i ve večerních hodinách a v prostředí klubů, diskoték, společenských akcí, festivalů. Tímto krokem navazují kontakty s klienty, kteří o naší službě dosud nemuseli vědět. Nepotkáváte je už pouze v terénních programech v parcích a městě přes den, kdy prochází různé místa kvůli nálezům jehel a kontaktům s klienty, teď se s nimi můžete potkávat i večer a na kulturních akcích ve Valašském Meziříčí, případně okolí. Informace o probíhajících terénech jsou na FB Valašský terén.

Konference v Kroměříži

Dne 28. června minulého roku se celý tým zúčastnil 14. ročníku odborné konference konaného v rámci Mezinárodního boje proti drogám. Přijeli jsme do Psychiatrické nemocnice v Kroměříži a v secesním sále jsme celý den poslouchali přednášky odborníků o tématech léčby žloutenky, aktuálních trendů a vývoje závislostí v ČR a o možnostech léčby závislostí. 

Jarmark neziskových organizací

Město Rožnov pod Radhoštěm pořádalo ve dnech 4. – 8. září 2023 Dny sociálních služeb. Tradičně nás tedy čekala účast na Jarmarku sociálních služeb v Rožnově pod Radhoštěm, kde naši pracovníci reprezentovali organizaci Agarta. Součástí je mimo jiné setkávání poskytovatelů sociálních služeb a v rámci Jarmarku mají neziskové organizace ze sociální oblasti možnost se představit. V rámci akce probíhají také dny otevřených dveří v organizacích ze sociálního sektoru. Ve hnědém stánku vedle dalších organizací dělali naši pracovníci kávu, předávali letáčky o našich službách, informovali o naší činnost a rozdávali úsměvy ostatním. 

Osvětová akce Free Hugs 2023

V roce 2023 se opět konala osvětová akce Free Hugs, která probíhá ve dne 1. prosince. Free Hugs, neboli Obejmu tě zdarma je celosvětová kampaň probíhající už od roku 2004. Tento den je věnován tématu HIV a je vyhlášen jako Světový den boje proti AIDS. Slouží nejen k připomenutí obětí této nemoci, ale také k boji proti stigmatizaci lidí žijících s HIV. Symbolem tohoto dne je červená stužka. Pracovníci spolu s dobrovolnicemi se vydali do mrazivého dne ve Valašském Meziříčí a oslovili více než 70 lidí. Těm dali letáček s informacemi o HIV a také s odkazem na možnosti testování v regionu na pohlavně přenosné nemoci.

Dali jsme o sobě vědět!

Týdeník Jalovec otiskl článek o nově otevřené pobočce Poradny ve Vsetíně. O Poradnách pro závislosti také mluvila vedoucí služby Mgr. Iveta Olšáková a ředitel organizace Mgr. Jakub Olšák v rozhovoru ve vysílání rádia Český Rozhlas. 

Statistiky

V minulém roce naši terénní pracovníci ve městech Vsetín, Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm a okolí našli 263 injekčních jehel. Za celou organizaci jsme vydali klientům celkem 24 678 injekčních jehel. Celkově jsme v Agartě podpořili 296 klientů. Z tohoto počtu je 70 osob, kteří jsou partneři, rodina nebo blízcí přátelé těch, kterých se téma závislostí v životě týká. 

Děkujeme, že jste s námi, že nás sledujete na sociálních sítích a navštívili jste náš web. Také našim partnerům, donátorům a všem, kteří s námi nějak spolupracovali. Věříme, že naše práce má smysl – těšíme se na to, co nás čeká v roce 2024! 

Tým AGARTA z.s.